Refernet-Hungary Facebook

    ReferNet nemzeti konzorciumi partnertalálkozó 2017 novemberében

    A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal keretein belül működő magyar  ReferNet projekt  konzorciumi partnertalálkozót szervezett 2017 novemberében.

    A program körültekintő egyeztetés alapján alakult ki, az előadások valamennyi partner részére értékes áttekintő képet adtak a szak- és felnőttképzés folyamatairól, a ReferNet hálózat szerepéről és feladatairól, a szakképzés nemzeti és EU-s prioritásairól.

    A partneri találkozó kiemelt céljai között szerepelt a tájékoztatás, a közös információcsere, a Cedefop által létrehozott ReferNet hálózati rendszerének népszerűsítése, feladatai és 2018. évi munkaterve. 

    A  ReferNet nemzeti képviselője, Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért felelős Helyettes Államtitkár Asszony is megtisztelte a találkozót, és előadást tartott a magyar szakképzés és felnőttképzés irányvonaláról, fejlesztési elképzeléseiről és jelenlegi eredményeiről. A konzorciumi együttműködés fontosságát hangsúlyozta bevezető előadásában Molnár Attila a Hivatal új Főigazgatója, aki a beszédében a nemzetközi együttműködésre és kutatásokra is nagy hangsúlyt fektetett.  

    A találkozón az alábbi  konzorciumi partnerek képviseltették magukat, és  vettek részt aktívan a programokban:

    Nemzetgazdasági Minisztérium, Szakképzésért és Munkaerőpiacért Felelős Államtitkárság 

    Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet 

    Magyar Kereskedelmi és Iparkamara

    Nemzeti Agrárgazdasági Kamara  

    Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége

    Hermann Ottó Nonprofit Kft.

    Központi Statisztikai Hivatal Életmód-, foglalkoztatás- és oktatásstatisztikai Főosztály 

    Felnőttképzési Szakértők Országos Egyesülete 

    Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar – Andragógia Tanszék 

    Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája

    A ReferNet projekt szakmai vezetője, Gömöriné Olasz Judit bemutatta a Cedefop intézményét, a ReferNet hálózatot, a nemzetközi együttműködés célját és fontosságát, a szakpolitikai feladatokat, az EU-s szakoktatási és szakképzési politika fejlesztési céljait és azok megvalósításának útjait.  A prezentáció során kidomborodott a hálózatban való aktív részvétel előnye és az is, hogy a tagországok jó gyakorlatai, tapasztalatai, fejlesztési folyamatai, az összehasonlító elemzések segítséget nyújthatnak a hazai döntéshozóknak.

    A konferencia kiemelt témája volt egy, a Cedefop által 2016-ban végzett szakképzéssel kapcsolatos közvélemény-kutatás ismertetése, amely lehetővé teszi a szakképzés egy újfajta szemléletű, valamennyi ország számára egységes szempontú felülvizsgálatát. A közvélemény-kutatás magyar aspektusú kiértékeléséről Modláné Görgényi Ildikó szakértő tartott előadást. Különböző kérdések tükrében kerültek elő a magyar szakképzés pozitív és negatív hatásai, mint például a Mit tudnak a magyarok a szakképzésről, hogyan tájékozódnak róla, és mire asszociálnak azzal kapcsolatban? Milyen hazánkban a szakképzés megítélése, milyen előnyei vannak és kinek jó?

    Az előadásokat munkacsoportos megbeszélés követte. A megbeszélést Modláné Görgényi Ildikó szakképzési szakértő vezette, és a következő kérdések kerültek megvitatásra:  

    •       Mit látnak a partnerek eredménynek a mai magyar szak- és felnőttképzésben?

    •       Mit tapasztalnak a partnerek a területükön, milyen igények lépnek fel a szak- és felnőttképzésben?

    •       Hogyan lehetne az országban erőteljesebben disszeminálni a szak- és felnőttképzést?

    •       Mit tapasztalnak a partnerek a diákok tudásának gyakorlati hasznáról?

    •       Összhangban van-e a szakmai elmélet és a szakmai gyakorlat?

    •       Hogyan lehetne a tanárok felkészültségét gyakorlatiassá tenni?​

    A szakmai vitában a partnerek álláspontja sok mindenben különbözött, abban azonban egyetértetek, hogy a disszeminációra, a széleskörű pontos tájékoztatásra és a tudásmegosztásra  nagy szükség van. A szakképzés és a felnőttképzés további fejlesztését a még szorosabb együttműködés támogathatja sikeresen.

    A Cedefop szakképzéssel kapcsolatos közvélemény-kutatásának magyar eredményeit ismertető tanulmányt ITT érheti el.

    További információt angol nyelven a következő linkre kattintva lehet elérni: Cedefop European public opinion survey on vocational education and training

     

     

     

    Legfrissebb hírek

    • Magyar aranyérmes bútorasztalos a WorldSkills 2019 versenyen

      Magyar fiatal lett a világ legjobb bútorasztalosa a Kazanyban rendezett WorldSkills verseny döntőjén. Simon Krisztián aranyérme mellett további tizenegy Kiválósági Érmet szereztek a magyar szakképzésben tanuló diákok. A magyar csapat minden második tagja éremmel tért haza Oroszországból. A 2019. augusztus 22-27. között megrendezett 45. WorldSkills versenyen 22 szakmában 24 versenyző képviselte Magyarországot. A szakképzés olimpiájaként számon tartott eseményen Simon Krisztián bútorasztalos aranyérmet szerzett. A Veszprémi Szakképzési Centrum frissen végzett diákja már állt a dobogó legfelső fokán a tavaly szeptemberben, Budapesten megrendezett EuroSkills-en. A világdöntőre, ahogy a korábbi versenyekre is, Fekete Zoltán, a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum tanára készítette fel a versenyzőt.

      Forrás: a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapja

      További információ a következő linken olvasható: Világelső a magyar asztalos szakképzés

       
    • Cedefop Fotópályázat 2019 – „Mondd el a történeted!”

       

       

      Az Európai Unió és a Cedefop (Európai Szakképzés-fejlesztési Központ) negyedik alkalommal hirdeti meg fotópályázatát a szakképzésben tanuló diákok számára. A sikeres pályázónak olyan élményalapú pályamunkát kell benyújtania, mely kapcsolódik a szakképzés világához.

      A pályázat során a résztvevőknek egy 4-5 fotóból álló fényképes történetet kell készíteniük, melyet egy rövid, legfeljebb 100 szóból álló leírással kell kiegészíteni, bemutatva a munkájuk mögött álló koncepciójukat. A pályázat során kizárólag a szakképzésben vagy felnőttképzésben tanuló diákok, hallgatók által indított csapatok jelentkezését várják.

      A 2018. évi rendkívül sikeres pályázati felhívásra 18 ország több mint 100 csapata nevezett.

       
    • „Szakma Sztár Fesztivál”: elődöntő az Audi Hungariánál

      Az AUDI HUNGARIA Zrt. Projekt- és Tréningközpontja adott otthont a „Szakma Sztár Fesztivál” elődöntőjének az autóipari szakmákban. A versenyre az ország 43 szakképző iskolájából érkeztek tanulók, akik nyolc autóipari szakmában tapasztalt zsűri előtt mérték össze tudásukat. Az Audi Hungaria és partneriskolái duális képzésének hat tanulója indult a megmérettetésen. 

      • 67 szakmunkástanuló 8 autóipari szakmában mérte össze tudását az Audi Hungaria Projekt- és Tréningközpontjában

      • Dr. Knáb Erzsébet, a vállalat személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tagja: „Duális szakképzésünkben a legmodernebb technológiákat megismerve sajátítják el a tanulók az autóipari szakmákat.”

       

    H-1089 Kálvária tér 7
    Budapest, Magyarország

    Telefon: (+36 1) 477-5600

    Email:  gomorineoj@nive.hu

    © 2016 ReferNet Magyarország
    Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in C:\inetpub\wwwroot\nive\site\refernet\modules\mod_menu\helper.php on line 97