Tisztelt Látogatók!
Az Európai Parlament és a Tanács 2009. június 18-i Ajánlás az Európai szakoktatási és szakképzési kreditrendszer (ECVET) létrehozásáról (2009/C 155/02) c. dokumentumával összhangban a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatásért felelõs Államtitkársága megbízásából a Nemzeti Szakképzési és Felnõttképzési Intézetben 2011. júniusától mûködik
az
ECVET Nemzeti Koordináló Pont.
Üdvözöljük honlapunkon!
Üdvözöljük ECVET Nemzeti Koordináló Pont honlapján, amely a Nemzeti Szakképzési és Felnõttképzési Intézet gondozásában az Európai Bizottság Oktatási és Kulturális Igazgatósága támogatásával megvalósuló ECVET-ASSET kísérleti projekt keretében lett létrehozva.
Célunk, hogy magyar nyelven nyújtsunk tájékoztatást Önöknek az ECVET-ASSET projektrõl valamint az Európai Szakoktatási és Szakképzési Kreditrendszer (ECVET) tesztelésével, megvalósításával és továbbfejlesztésével kapcsolatos aktualitásokról.
Weboldalunk igyekszik az ECVET tárgykörébe tartozó információk legszélesebb skáláját felölelni és megosztani Önökkel. Itt megismerkedhet az un. ECVET pilot projektekkel, tájékozódhat a megrendezésre kerülõ ECVET szemináriumokról, találkozókról, olvashat a szakképzés európai szervezeteinek legfrissebb szakmai anyagaiból.
Információs tartalmainkat folyamatosan bõvítjük az intézet széleskörû hazai és nemzetközi kapcsolatai révén. Mindemellett nem könnyû olyan információkhoz hozzájutnunk, mely csak szûk körben elérhetõk, ebben kérjük az Önök segítségét. Kérem, segítsék munkánkat és írjanak nekünk, ha részesei valamely Élethosszig tartó tanulási programnak, melynek része vagy témája az ECVET hazai illetve európai szintû megvalósítása. E-mail címünk: ecvet@nive.hu
Az ECVET projektet az Európai Unió Oktatási Tanácsának 2002. november 12-i állásfoglalása és a 2002. november 30-i koppenhágai nyilatkozat alapján az Európai Bizottság égisze alatt dolgozták ki. A 2002-ben kiadott megbízást a 2004. december 14-i maastrichti közlemény újította és erõsítette meg, amelyben 32 európai ország szakoktatásért és szakképzésért felelõs miniszterei, valamint az európai szociális partnerek és a Bizottság állapodtak meg. A megállapodás eredményeként került sor 2006-ban az ECVET dokumentum kidolgozására, melyet az Európai Unió Tanácsa 2006. november 14-én Brüsszelben munkadokumentumként elfogadott. ( SEC(2006) 1431)
Az elfogadást követõen a Bizottság 2007-ben felkérte a tagállamok illetékes szerveit a munkadokumentum adott országban történõ teljes körû megismertetésére, ezen belül olyan konzultációs folyamat megszervezésére és megvalósítására, melyben részt vettek a közoktatásért, szakképzésért felelõs minisztériumok, a szociális partnerek, az ágazati és regionális hatóságok, valamint a képesítési szolgáltatók.
A konzultációs folyamat irányítására a munkaanyag négy kérdéskör taglalását kívánta meg az érintett országoktól, ezen kérdésekre kifejtett válaszok rendszere képezte az illetõ ország jelentését az ECVET rendszerrõl. A konzultációs folyamatot a Nemzeti Szakképzési és Felnõttképzési Intézet 2007. január-március idõtartamban az elvárásoknak megfelelõen szervezte meg, ennek keretében 143 szervezettel ismertette a munkaanyagot és kérte fel a szervezeteket a konkrét kérdésekre vonatkozó válaszadásra, majd 16 szervezet számára szervezett ún. workshop keretén belül a visszaérkezett válaszokat, véleményeket vitatták meg az érintettek. A szakértõk által összeállított nemzeti jelentés 2007. március 30-án továbbították Brüsszelbe.
Az ECVET nemzetközi egyeztetéssel kapcsolatos konferenciára 2007. június 3-5 között Münchenben került sor, ahol az egyes nemzeti véleményeket ismertették valamint javaslatot fogalmaztak meg munkacsoport felállítására. A munkacsoport 2007 õszén kezdte el munkáját, azaz az ECVET rendszer részletes kidolgozását.
Az Európai Unió 2008. augusztus 13-i beadási határidõvel pályázatot hirdetett az ECVET tesztelésére és fejlesztésére megvalósítandó projektek kidolgozására. A Nemzeti Szakképzési és Felnõttképzési Intézet mint partner és megvalósító szervezet kapcsolódott be az ECVET-ASSET pályázatba, mely során kifejlesztett dokumentumok mintául szolgálnak más ECVET projektek számára. A projekt keretében jelenleg magyar nyelvû honlap készítése folyik.
Az Európai Parlament és a Tanács 2009. június 18-i Ajánlás az Európai szakoktatási és szakképzési kreditrendszer (ECVET) létrehozásáról (2009/C 155/02) dokumentumban javaslatokat fogalmaz meg a tagállamok részére, melyek egy nemzeti referenciapont szükségességét feltételezik.
Az ajánlás javasolja, hogy a tagállamok
- a képesítésekért és oklevelekért felelõs intézmények és hatóságok, a szakoktatási és szakképzési szolgáltatók, a szociális partnerek és más érdekeltek bevonásával támogassák nemzeti és európai partnerségek és hálózatok létrejöttét, amelyek az ECVET kikísérletezésével, végrehajtásával és népszerûsítésével foglalkoznak (3.pont);
- biztosítsák, hogy a szakoktatás és szakképzés területén érdekelt felek és a tanulók megkapják az ECVET használatához szükséges tájékoztatást és útmutatást, megkönnyítve egyúttal a tagállamok közötti információcserét. Garantálják továbbá, hogy az illetékes hatóságok megfelelõen nyilvánosságra hozzák az ECVET képesítésekre történõ alkalmazását, és hogy az illetékes hatóságok által kiállított kapcsolódó Europass-dokumentumok egyértelmû és releváns információkat tartalmazzanak ( 4.pont);
- biztosítsák, hogy az egyes tagállamok jogszabályaival, struktúráival és elõírásaival összhangban a megfelelõ szinteken mûködõképes koordinációs és nyomon követési mechanizmusok létezzenek az ECVET végrehajtására irányuló kezdeményezések minõségének, átláthatóságának és egységességének garantálása érdekében (6.pont).
Az ECVET Hálózatot 2010. tavaszán hozta létre az Európai Bizottság. Tagjai a szakképzésért felelõs minisztériumok által delegált nemzeti szakértõk, a CEDEFOP (Európai Szakképzés-fejlesztési Központ) képviselõi, valamint a Bizottság által meghívott LLP nemzeti irodák és a kísérleti projektek képviselõi. A szélesebb nyilvánosság elõtt nyitott az ECVET Felhasználói csoport, mely célja a tagállamok szakmai szervezeteinek és szakembereinek összefogása.
Jó böngészést kívánunk!