A 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 14. § (3) szerint a Szakképzési Hídprogramban közreműködő intézményeket a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter (valamint – az általuk fenntartott szakképző iskolák tekintetében – az agrárpolitikáért felelős miniszter) jelöli ki.

A szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter a Szakképzési Hídprogramot a 2018/19. tanévben megvalósító intézményeket az alábbiak szerint jelöli ki:


A 2018-as Szakmák Éjszakája központi rendezvényének a Debreceni Szakképzési Centrum adott otthont. A 11 tagintézmény, valamint a csatlakozó vállalkozások által kínált szakmák kipróbálására és bemutatására, egy külső helyszínre tervezett sétáló övezetben várták a látogatókat összesen 65 féle programmal. A rendezvényt Pölöskei Gáborné a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára, valamint Komolay Szabolcs alpolgármester úr nyitották meg.

Debrecenben a Szakmák Éjszakáját megelőzte a Visegrádi országok (V4) Digitális Szakképzési Konferenciája melyet a Nemzetgazdasági Minisztérium közreműködésével szervezett meg a Szakképzési Centrum a Kölcsey Központban. A konferencia résztvevői megismerkedhettek a debreceni jó gyakorlatok mellett a Visegrádi négyek szakértőinek előadásában a külföldi digitális szakképzési tapasztalatokkal is.

A Szakmák Éjszakájának budapesti kiemelt rendezvénye a CONSTRUMA 2018 kiállítással egybekötött Szakmalandia elnevezésű program volt, a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum szervezésében.

A legtöbb látogatót, több mint 3500 érdeklődőt az Egri Szakképzési Centrum fogadta, valamint a Centrumok több mint felében nőtt az érdeklődés a korábbi évekhez képest is.

Az idei évben 167 településen, 456 intézményben, összesen 4581 program várták a látogatókat izgalmas, szórakoztató szakmakipróbáló és szakmanépszerűsítő programokkal.

A legtöbb látogatót fogadó szakképzési centrumok az idei évben:

  • Egri Szakképzési Centrum: 3576 látogató
  • Budapesti Komplex Szakképzési Centrum: 3500 látogató
  • Székesfehérvári Szakképzési Centrum: 3380 látogató


A korábbi évek tapasztalatai alapján idén számos napközbeni kísérő programmal is várták az érdeklődőket. Szeged, Székesfehérvár és Berettyóújfalu centrumai a települések közterületein flashmob-bal hívták fel a figyelmet a programokra. További újdonságként idén különleges helyszínek is csatlakoztak a rendezvényhez, hotelek és kórházak is megnyitották kapuikat a látogatók felé. A mórahalmi Colosseum Hotel (Szegedi SZC), a sárospataki Hotel Bodrog Wellness (Szerencsi SZC), a pécsi Hotel Palatinus Center (Pécsi SZC), és a Danubius Hotel Flamenco is (Budapesti Vendéglátóipari és Humán SZC) csatlakozott a rendezvényhez. Idén 3 kórház szervezett programokat: önállóan a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ és a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház, a Dunaújvárosi SZC-vel együttműködve a Szent Pantaleon Kórház és Rendelőintézet.

A 2018. évi látogatói részvétel bebizonyította a programsorozat sikerességét, a szakma-népszerűsítés eredménye várhatóan a tanulói létszámokban is megmutatkozik az elkövetkezendő években.


A szakmaszerkezeti döntésről


A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény (a továbbiakban: Szt.) 84. §-a értelmében a Kormány hozza meg a megyei fejlesztési és képzési bizottságok (a továbbiakban: mfkb-k) és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által tett javaslatokon alapuló szakmaszerkezeti döntést fenntartókra lebontva. A döntés betartása feltétele a teljes állami támogatásnak.

A döntésben foglaltak a rendszer valamennyi résztvevőjére egyaránt vonatkoznak és kötelező érvényűek mindenkire, aki állami támogatást kíván igénybe venni szakképzési feladatai ellátásához. A döntésben foglaltak megszegése jogosulatlan igénylésnek minősül és szankcionálható.

A korábbi éveknek megfelelően a 2019/2020. tanévre vonatkozó szakmaszerkezeti döntés is – megyékre, fővárosra és fenntartókra lebontva – tartalmazza valamennyi államilag támogatott iskolai rendszerű szakképzést, azaz a szakképesítéseket és a 9. évfolyamos szakgimnáziumi beiskolázás tekintetében az ágazatokat és a szakközépiskolában folyó érettségi vizsgára felkészítő kétéves képzést.

A korábbi évekhez képest változásként jelenik meg, hogy a 2019/2020. tanévre vonatkozó szakmaszerkezeti döntés előkészítésének első lépéseként az mfkb-k és az EMMI csupán két támogatási kategóriára tette meg javaslatát mégpedig, a korlátozottan támogatott (K) és a nem támogatott (N) kategóriára.

A szakmaszerkezeti döntés létrehozása során a korlátozottan támogatott kategória esetén meghatározásra kerülnek megyénként és fenntartónként az állami költségvetési hozzájárulásba részesíthető keretszámok, azonban ezek kialakításához, az igények maximális kezelése érdekében, a fenntartóknak mindegyik említett kategóriában lehetősége van az indítani kívánt képzések tekintetében vállalásaikat jelezni.

Tovább: https://www.nive.hu/mfkb2018/

A Szakmák Éjszakája az egyetlen olyan rendezvény az országban, amely külön, a felnőttek részére szóló programokkal is várja a látogatókat, lehetőséget biztosítva ezzel arra, hogy kortól függetlenül mindenki megtalálhassa a leginkább hozzáillő szakmát.


441 helyszínnel várja az érdeklődőket, idén immár harmadik alkalommal a Szakmák Éjszakája pályaorientációs rendezvény. Az országos esemény idén április 13-án, pénteken 18 órától várja a látogatókat.

Négyezernél is több program vár mindenkit, aki kíváncsi és szeret a saját tapasztalatain keresztül ismerkedni a foglalkozások mivoltáról. Legyen szó akár divattervezésről, ápolásról, sütésről, főzésről, festészetről vagy autószerelésről; a tortasütés és díszítés rejtelmeitől a gokart-on át a hegesztésig, rengeteg élménnyel gazdagodhatnak a látogatók. A rendezvény már tavaly is nagy sikerrel zárult, mérések alapján volt olyan régió, ahol a résztvevők 5%-a megtalálta a szakmát, amelyet tanulni szeretne.

A programhoz szabadon csatlakozhat bármely iskola és vállalkozás, határon innen és túl, így idén Székelyudvarhely immár második alkalommal társul a rendezvényhez.

A részletekről a honlapon tájékozódhatnak:

https://szakmakejszakaja.hu/


Kimagasló szakmai elismerésben részesült a győri Lukács iskola a szakképzés népszerűsítéséért folytatott kiemelkedő munkájáért. A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2013-ban alapította a Szakképzési Díját. A Kamara azt vallja, hogy a korszerű szakképzés a vállalatok és az iskolák együttműködésén alapszik. A díj célja, hogy a kiemelkedő projektek és kezdeményezések méltatásával hozzájáruljon a szakmai képzés színvonalának emeléséhez és társadalmi megbecslésének fokozásához. Egyúttal ösztönözni a vállalatokat, hogy vállaljanak nagyobb szerepet a szakképzésben. A díjra pályázhatnak cégek, vállaltok, iskolák, civil szervezetek és magánszemélyek.

A díjat három kategóriában ítélték oda:

  • „Motiváció”- a szakképzés társadalmi elismertségét szolgálja
  • „Innováció”- a szakképzés különböző szereplőinek együttműködése a hatékonyság érdekében
  • „Kooperáció”- új módszerekkel, eszközökkel, eljárásokkal gazdagítja a szakképzést

A Győri Műszaki SZC Lukács Sándor Mechatronikai és Gépészeti Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma a „Motiváció” kategóriában a „Challenging Learning” projektjével nyerte el a kamara által adományozott Szakképzési Díjat 2018-ban. A robotika projekt alapú tanulás, vagy legalábbis kihíváson alapuló tanulás, mely közelebb viszi a diákokhoz a tudományt, a technikát. A kihívások, feladatok több utat engednek a sikerhez, a megoldáshoz. A versenyek erre kiváló alkalmat biztosítanak.

A projekt legfontosabb jellemzői:

  • szakképzést szeretnénk közelebb hozni a diákokhoz
  • pályaorientációs tevékenység, a beiskolázás eredményességének fokozása
  • diákjaink sajátítsák el a 21. századi készségeket, technikákat
  • a tanulók digitális kompetenciájának javítása
  • STEM oktatás iránti elkötelezettség tudatosítása
  • additív megmunkálás lehetőségeinek fejlesztése

Nem titkolt szándékunk az intézményünkben oktatott szakmák népszerűsítése a pályaválasztás előtt álló általános iskolás korosztálynak, a projekteken, kutatási prezentációkon keresztül.

A díjnyertes projektet Pölöskei Gáborné Szakképzésért és felnőttképzésért felelős Helyettes államtitkár mutatta be. A díjat Varga Mihály Nemzetgazdasági Miniszter adta át.


IMG 9544


Elsöprő győzelem a középiskolai kézilabda világbajnokságon! Akadályt nem ismerve meneteltek a Győri Műszaki SZC Bercsényi Miklós Közlekedési és Sportiskolai Szakgimnáziuma és Szakiskolája akadémista növendékei a 2018. február 21. és 2018. március 1. között Dohában zajló középiskolai kézilabda világbajnokságon – egészen a döntőig!

Részletek: http://www.gyorietokc.hu/hu/hirek/hir/5898

isf-world-schools-championship-2018-qatar


A felhívás célja, hogy a munkavállalók munkahelyi készségeinek és kompetenciáinak javítása révén növekedjen a vállalkozások versenyképessége. További cél, hogy ösztönözzük a munkáltatókat foglalkoztatottjaik, beszállítóik, valamint a kapcsolt vállalkozások foglalkoztatásában álló munkavállalóik tudásának folyamatos fejlesztésére, valamint a munkaerő-tartalékot jelentő célcsoportok, tehát az álláskeresők, a közfoglalkoztatottak, az inaktív személyek képzésbe vonásával a munkaerőhiány vállalati szintű kezelésére. A felhívás lehetőséget biztosít arra, hogy a naprakész képzési kínálat bővítése érdekében Vállalati Képző Központok rendszere kerüljön kialakításra a gazdasági igényeknek megfelelően.

A projekthez kapcsolódóan a GINOP-6.1.7-17 azonosító számú a „Munkahelyi képzések támogatása mikro-, kis- és középvállalatok és nagyvállalatok munkavállalói számára indított képzések szakmai támogató programja” című felhívás keretében a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal látja el a Képzési tervek minőségbiztosítási és foglalkoztatási szempontú értékelését, valamint az ehhez kapcsolódó tanúsítvány kiállítását, amely a GINOP-6.1.8-17 jelű felhívásra vonatkozó támogatási kérelem benyújtásának feltétele.

A GINOP-6.1.8-17 azonosító számú a „Vállalati Képző Központok rendszerének kialakítása és működtetése” című felhíváshoz kapcsolódó Képzési terv Előminősítési rendszere az alábbi linken érhető el: https://ginop617.nive.hu.

1


2018. április 13-án ismét kinyitják kapuikat a szakképző intézmények és vállalkozások: harmadszor is megrendezésre kerül a legnagyobb magyar pályaorientációs rendezvény, a Szakmák Éjszakája!

A 2018. január 25-i munkamegbeszéléssel hivatalosan is megkezdődött a Szakmák Éjszakája 2018. rendezvény előkészítése.

A rendezvény időpontja: 2018. április 13., 18 és 22 óra között. A programhoz szabadon csatlakozhat minden iskola vagy vállalkozás, határokon innen és túl, amennyiben 2018. február 23-ig a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen jelzik részvételi szándékukat.


szakmak ejszakaja_2018