Hirek
Az OECD éves oktatási jelentése szerint Magyarországon nemzetközi összevetésben is kimagasló szerepet tölt be a munkahelyen végzett gyakorlati képzés, jók a szakképzettséggel rendelkezők elhelyezkedési esélyei, és folyamatosan emelkednek az oktatói bérek. Tovább >>
2020. április 20. 9:53
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium javaslata alapján a járványhelyzetre tekintettel, szigorú óvintézkedések mellett májusban adhatnak számot tudásukról a szakképző intézményekben vizsgázók.
Schanda Tamás elmondta: a gazdaság újraindításához nagy szükség van a versenyképes szaktudással bíró, tehetséges fiatalokra. „Most az emberek egészségének és életének megvédése áll az első helyen – ezért is határozunk meg a javaslatban szigorú feltételeket a vizsgáztatásokhoz. De gondolnunk kell a jövőre is. Tovább >>
„A megújult szakképzés legfontosabb feladata, hogy az elkövetkező évtizedek kihívásaira, technológiai fejlődésére jól reagáló, megalapozott tudással rendelkező szakembereket képezzen” - hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a 2020/2021-es szakképzési tanév online megnyitóján, 2020. augusztus 31-én.
A szakmaszerzést tervező tanulókat szeptembertől a munkaerőpiaci igényekre rugalmasan reagáló és a fiatalok számára értékes, naprakész tudást biztosító rendszer várja. A tavaly elfogadott Szakképzés 4.0 stratégia kijelölt irányai a gyakorlati megvalósítás szakaszába értek. A korábban lefektetett alapokra építve a most kezdődő tanévben indulnak az első osztályok a technikumokban és a szakképző iskolákban. A képzés mindenütt az általános ágazati ismeretek megszerzésével indul, így megalapozottabbá teszi a tanulók szakmaválasztását. Tovább >>
A hazánkat is elérő koronavírus-járvány lassításáért folytatott küzdelembe szájmaszkok gyártásával már hetekkel ezelőtt bekapcsolódott néhány szakképzési centrum. Azóta a részt vevő intézmények száma napról napra, az elkészített védőeszközök száma óráról órára jelentősen nő. Mára nemcsak a textiles szakmákat oktató szakképzési centrumok iskolái, hanem olyan szakképző intézmények is bekapcsolódtak ebbe a jelentőségteljes munkába, amelyekben nem folyik könnyűipari képzés, de a tenni akarástól vezérelve vállalták a feladatot.
A megmutatkozó szükség és a segítő szándék a dolgozók kreativitását is mozgósította. Ennek köszönhetően használják a Digitális Közösségi Alkotóműhelyekben rendelkezésre álló 3D-s nyomtatókat plexi arcvédő pajzsok gyártására. Tovább >>
Jelentkezési tájékoztató felnőttképzési szakértők és felnőttképzési programszakértők továbbképzésére
Tisztelt Szakértő!
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal továbbképzést szervez felnőttképzési szakértők és felnőttképzési programszakértők részére a 2019. 12. 31-i hatályos állapot szerinti, átmeneti rendelkezések alapján folytatott "régi" szakértői tevékenységre vonatkozóan. A továbbképzés elméleti részét (12 óra) online formában, a 8 órás (1 napos) gyakorlati részt pedig jelenléti csoportos foglalkozás keretében valósítjuk meg. A képzés vizsgával zárul. A vizsga – az elméleti és gyakorlati témakörökből összeállított – 15 tesztkérdés kitöltéséből áll, amelyre a jelenléti képzés végén kerül sor. A vizsgán a jogszabályok használata megengedett.
2020. április 4. 14:51
A járvány lassítása érdekében a szakképző intézmények oktatói, tanulói saját készítésű eszközökkel segítik a koronavírus terjedése elleni védekezést. Már 34 szakképzési centrumban varrnak maszkokat. Elsőként Szolnokon, de hamarosan több más helyszínen is 3D nyomtatással állítanak elő arcvédő pajzsokat. Az elkészült eszközöket a helyi önkormányzatok segítségével egészségügyi és szociális intézmények számára ajánlják fel.
Az összefogás jegyében az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntartásában lévő szakképzési intézmények sorra csatlakoznak a múlt héten elindult kezdeményezéshez, amelyben végzős vagy felnőttoktatásban részt vevő tanulók gyakorlatként maszkokat varrnak. Tovább >>
2020. május 28. 15:34
A Kormány figyelemmel a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény rendelkezéseire, eltérő szabályokat rendel el az oktatásra és szakmai vizsgáztatásra vonatkozóan a felnőttképzés tekintetében.
Tovább »
2020. április 2. 9:44
A Szakképzési Tananyagtár felületén az oktatók megoszthatják kollégáikkal és diákjaikkal az általuk készített és a mások által kifejlesztett, szabadon felhasználható digitális tartalmakat. A mától üzemelő portál egy helyen, könnyen kereshetően tesz elérhetővé tananyagokat, és rövid időn belül egyre több gyakorló, értékelő feladatsort is.
A platform egyaránt alkalmas szakmai és közismereti tananyagok feltöltésére, a feltöltött tartalmak módosítására, letöltésére és a diákokkal való megosztására. Struktúrájában illeszkedik a szakképzés szerkezetéhez, felületén a közismereti tananyagok esetében a szakközépiskolai és a szakgimnáziumi kerettantervekben központilag meghatározott, kötelező tantárgyak szerepelnek. Tovább >>
2020. április 24. 20:34
Közérdekű információk és rendkívüli szabályok a komplex szakmai vizsgák megszervezésének és lebonyolításának eltérő rendjéről a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetben (2019/2020. tanév május-június)
Tovább »
2020. március 27.
A hazánkban tapasztalható összefogás részeként a szakképzési centrumok is rendkívüli gyorsasággal kapcsolódtak be a COVID-19 vírus okozta megbetegedések elleni küzdelembe. Ennek részeként mára az ország teljes területét lefedve készülnek szájmaszkok a centrumokhoz tartozó iskolákban.
Több helyen felismerve a szükséghelyzetből következő igényt és a rendelkezésükre álló eszköz és szaktudás összekapcsolásának lehetőségét – felajánlották segítségüket a leginkább rászoruló intézményeknek, és már a múlt héten elindították a maszkok gyártását. Napról napra egyre több centrum, iskola kapcsolódik be ebbe a nagy jelentőségű és tiszteletre méltó munkába. Az elkészített maszkok elsősorban a helyi szükségletek kielégítését segítik, így a helyi egészségügyi és szociális intézmények, önkormányzatok, valamint a tűzoltóságok számára készítik azokat. Tovább >>
Az európai Euroguidance hálózat magyarországi központja 2020-ban harmadik alkalommal hirdeti meg a Euroguidance Pályatanácsadói Díjat.
A díj célja, hogy a magyarországi pályatanácsadási jó gyakorlatokat összegyűjtse és fórumot biztosítson a pályatanácsadás során használt magyarországi jó példák és eszközök népszerűsítésére. A pályázat nyitott minden olyan szervezet, intézmény és magánszemély számára, amely Magyarországon az oktatás vagy a foglalkoztatás területén pályaorientációs vagy pályatanácsadói tevékenységet végez, illetve életpálya-tanácsadáshoz kapcsolódó szolgáltatást nyújt. Pályázni bármely célcsoport számára szóló pályaorientációs vagy pályatanácsadási szolgáltatással, eszközzel vagy módszerrel lehet. Részletes kiírás és a pályázati űrlap ide kattintva érhető el.
2020. március 24. kedd, 16:05
Digitális Összefogás elnevezéssel akciót indított az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a kezdeményezés célja, hogy a szektor szereplői által felajánlott digitális megoldások, eszközök és szolgáltatások minden érintetthez eljussanak ebben a rendkívüli helyzetben - jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter keddi online sajtótájékoztatóján. A koronavírus-járvány terjedésének megelőzése érdekében tett ésszerű lépések nyilvánvalóvá tették, hogy a digitalizáció nélkül a 21. század nem elképzelhető, minden eddiginél több ember számára váltak alapvető szükségletté a digitális megoldások - fogalmazott.
A Digitális Összefogás keretében a tárca a felajanlas.digitalisjoletprogram.hu címen létrehozott egy gyűjtőoldalt, ahol az ágazat szereplői által felajánlott minden digitális megoldás, alkalmazás és szolgáltatás egy helyen érhető el. A felületen minden érintett időben értesülhet és teljes körű tájékoztatást kap a felajánlott digitális lehetőségekről, igénybevételük feltételeiről. Tovább >>
4. oldal / 25