- Projektadatok
- 9. évfolyamos mérés
- Interaktív vizsga
- Képzési célú validálás
- Szakképzőiskola és a technikum közötti átjárás
- PIAAC program
- Elérhetőség
„Részvétel a PIAAC programban” komponens
A „Részvétel a PIAAC programban” komponens célja az OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) Felnőttek Képesség- és Kompetenciamérése Programjának ütemtervében szereplő feladatok megvalósítása, illetve a mérési eredmények feldolgozása. A PIAAC program (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) eredményei támogatják olyan stratégiák kidolgozását, amelyek biztosítják az ország sikerességét, fejlődőképességét és felkészültségét a modern kor kihívásaival szemben.
A PIAAC a felnőtt korú lakosság kognitív készségeinek, munkaerőpiaci és szociális helyzetének ismétlődő mérésére irányuló adatgyűjtő és adatelemző program, amelyet az OECD egy nemzetközi konzorcium segítségével bonyolít le. Célja a munkaerő képzettségének és motivációinak, valamint a munkaerőpiac fogadóképességének összehangolására irányuló szakpolitikák támogatása, továbbá a jó gyakorlatok és a munkaerőpiaci folyamatok részletes feltárására irányuló nemzeti és nemzetközi szintű elemzések megalapozása.
A PIAAC felmérés első ciklusa 2008-ban indult, Magyarország az első ciklus harmadik köréhez csatlakozott. Az első ciklus adatfelvételére 2017-2018-ban került sor hazánkban, az eredményeket pedig 2019 végén publikálták. A PIAAC programot ismétlődőre tervezték, ezáltal lehetővé válik a részt vevő országok eredményeinek időbeli összehasonlítása. A 2018-ban elindult második ciklus keretében Magyarországon 2022. szeptember és 2023. február között zajlott az adatfelvételi időszak. A GINOP-6.2.1-15 kiemelt projektben végzett fenti tevékenységek lezárásaként az adatok feldolgozása és elemzése után az OECD 2024 végén hozta nyilvánosságra az adatbázist, és ezután kezdődött az eredmények disszeminációja, illetve a nemzeti elemzések és a tanulmányok készítése.
A PIAAC-mérés a 16–65 éves felnőtt lakosságot reprezentáló, a mintavételtől függően kb. 4500-5000 fős minta alapján történik. A fő mérést egy 1500 fő bevonásával elvégzett tereppróba előzi meg.
A mérés két fő részből áll:
- Az első részben egy kb. 60 perces direkt kompetenciamérést kell kitölteni, amely a szövegértést, a számolási készséget, az adaptív problémamegoldó-készséget, illetve az elemi olvasási és számolási készségeket méri
- A mérés második felében egy kb. 60 perces háttérkérdőív kérdéseire kell válaszolni, amely a mérésben részt vevők demográfiai, iskolázottsági és foglalkoztatási adatairól gyűjt információkat. A háttérkérdőív kiemelt részét képezi az a blokk, amely a foglalkoztatottakat kérdezi meg arról, hogy milyen kompetenciáikat hasznosítja a munkáltató. A felmérés második ciklusában a háttérkérdőív tartalmaz egy, a válaszadók szociális és érzelmi készségeit mérő kérdésblokkot is.
A PIAAC-vizsgálat a következőkről ad megbízható, nemzetközi összehasonlításra alkalmas információt:
- részkészségek szintje az alacsony képességszintű felnőttek esetében, akár használnak számítógépet saját bevallásuk szerint, akár nem;
- a népesség megoszlása a szövegértés/szöveghasználat képessége szerint;
- a népesség megoszlása a számolási készség szintje szerint;
- a felnőttek IT környezetben használt problémamegoldó stratégiái;
- a kompetenciamérésen mutatott eredmények és szociokulturális tényezők, valamint egyéb háttérváltozók közötti összefüggések (a háttérkérdőívek adatainak összefüggése a mért kompetenciaszintekkel).
A PIAAC-vizsgálat alapján készült adatbázisok nyilvánosak és kutathatók, az adatbázison alapuló elemzések az oktatáspolitika – különösképpen a felnőttképzés –, valamint a foglalkoztatáspolitika számára fontos következtetések levonására lesznek alkalmasak. Az egyedi adatsorok a vizsgált személyek adatait az adatvédelmi szabályoknak megfelelően, a beazonosíthatóságot ellehetetlenítő módon tárolják, illetve bocsátják a felhasználók rendelkezésére.
PIAAC felmérés második ciklus eredményei